אפריל חגים ומועדים בברצלונה

אפריל - חגים ואירועים בברצלונה

אירועים בברצלונה אפריל. תאריך: משתנה (השנה 24-31/3/24) Semana Santa – חג הפסחא

אני לא יודעת אם אתם יודעים, אבל ספרד היא מדינה נוצרית קטולית בכל רמ"ח איבריה. פסחא הוא אחד החגים הכי חשובים בעולם הנוצרי ומן הסתם נחגג בכל ספרד. דהינו Fiesta  Nacional. "השבוע הקדוש" הינו השבוע האחרון בארבעים ימי התענית שלפני החג עצמו, אשר מתחילים ביום רביעי של האפר. החג למעשה משחזר את השבוע האחרון בחייו של ישוע הנצרתי אשר מסתיים ביום ראשון, חג הפסחא עצמו שמסמל את תחייתו של ישוע.

להלן הימים החשובים בשבוע זה:
החג מתחיל ביום ראשון של  הדקלים –  אשר מסמל את כניסתו של ישוע הנצרתי לירושלים דרך שער הרחמים ואנשי העיר ניפנפו לו בכפות תמרים. לכן בכל ספרד מוצבים דוכנים אשר מוכרים כפות דקלים קשורים בצורות שונות איתם הם ילכו לכנסייה באותו היום.

יום חמישי הגדול – מסמל את הסעודה האחרונה. ביום זה מתקיימת מיסת הסעודה.
יום שישי הטוב – Viernes Santo  אחד הימים הכי חשובים בעולם הנוצרי יום שבו נערכות תהלוכות חג הפסחא (Procesión). בירושלים הן נערכות ב"ויה דולורוזה" – דרך הייסורים, התהלוכות עוברות ברחובות המתקשטים לכבוד האירוע והן כוללות נסורת צבעונית, פרחים ואיקונות (פסלים בדמותם של ישוע ומרים).
יום שבת השקט – יום מנוחה המסמל את מנוחתו של ישוע בקבר. ביום זה מסיימים 40 ימי התענית.
יום ראשון – יום החג עצמו, אך בחלקים מסוימים בספרד ביניהם נכללת קטלוניה, גם יום למחרת (יום שני) הוא יום חג.
יום  שני של פסחא – lunes de pascua הנקרא כאן "לה מונה" שבו אוכלים יחד בחיק המשפחה את העוגה המסורתית המקושטת ביצה קשה או ביצה משוקולד (לכל קהילה אוטונומית יש את הגרסה שלה). למה ביצה? שאלה טובה. הרבה לפני הרומאים היה זה סמל לפריון. בתקופת  הרומאים הייתה נאכלת הביצה מבושלת בתקופת האביב, בנצרות היא מסמלת התחדשות כשם שישוע הנצרתי קם לתחייה.

לסיכום: יום שישי חנויות סגורות, מוזיאונים פתוחים אך שימו לב יהיו לא מעט מוזיאונים שיפתחו במתכונת מצומצמת בלבד. עוד דבר חשוב קחו בחשבון שבאירופה מוזיאונים סגורים בשני. ממליצים להתעדכן באתרים הרשמיים של כל מוזיאון, לדוגמא אם אלו הם מוזיאונים ארכיטקטונים סביר להניח שהם יהיו פתוחים.

כפות תמרים מעוצבים. יום הדקלים הראשון.

סנט ג'ורדי

תאריך: 23/4

בוודאי שמעתם לא פעם  סיפור אגדה על דרקון ונסיכה. יש לא מעט כאלה בעולם המערבי, יש הטוענים שמקור כולם הוא בסיפור האגדה של ג'ורדי  והדרקון.
נסיכה יפה, דרקון יורק אש ואביר על סוס לבן. זהו אכן מתכון מנצח ולא רק לסיפורי אגדות, אלא גם לסדרה אחת מוצלחת במיוחד אשר ללא שום ספק מבוססת על ההיסטוריה של בתי מלוכה באירופה של ימי הביניים.

אז בואו נתחיל. קודם כל, חשוב שתדעו שסיינט ג'ורג, גורגיוס הקדוש וג'ורדי הקדוש הם אותו אחד ומאמינים שהוא קבור בעיר לוד. אמו ילידת העיר וזו הסיבה שלאחר מות אביו שהיה חייל בצבא הרומי חוזרת האם לעיר הולדתה ומגדלת את הילד על ערכי הנצרות. כאשר הוא מגיע לבגרות הוא מצטרף לצבא הרומי בתחילת המאה ה-4 ובמקביל הקיסר דיוקלטיאנוס פרסום צווים המורים על דיכוי  הנוצרים ומאסר של כל מי שאינו מקריב קורבן לאלים הרומיים.|

במקום לקחת חלק בזה ג'ורדי התנגד לכך, הצהיר בפומבי שהוא נוצרי ואף ביקר את החלטת הקיסר. הוא כמובן משלם על כך בחייו ומובא לקבורה בעיר לוד.

המקור לאגדה שאנחנו מכירים  היום הינו בספר שנקרא "מקראת הזהב" רב מכר מימי הביניים, שזה בעצם מעיין אוסף מעשיות על חיי קדושים.
הדרקון במיתולוגיה הנוצרית מסמל את החטא והכפירה, את הפגניזם. הקדוש ג'ורג'יוס, מסמל את הזרוע הלוחמת של האמונה הנוצרית, הורג אותו ומביא לגאולה של הנוצרים המאוימים.

ג'ורדי הקדוש נלחם בדרקון יורק אש הציל את הנסיכה ומהדם של הדרקון צמח ורד אדום שעד היום מביאים לנשים פה ביום חגו של ג'ורדי הקדוש שנחגג ב-23/4, את יכולה לקבל מכל אחד שאת מכירה ורד ולפי גודל הזר שאספת אפשר לדעת כמה את נאהבת.
במרוצת השנים התפתח מנהג לתת לגבר ספר. למה דווקא ספר? כי בתאריך הזה נחגג יום הספר הבינלאומי (וביום זה מתו שני אנשים חשובים שייקספיר וסרוונטה) ככה שביום זה בשנה כל העיר מוצפת בדוכנים של ורדים ודוכנים של ספרים, מבנים ממשלתיים מסוימים נפתחים לציבור ומוזיאונים פתוחים בחינם.
בהחלט אחד החגים הכפיים שיש פה!

חשוב לדעת טרוולונה מפרסמת כל חודש את הבלוג החודשי ובו אנחנו מדווחים על כל האירועים המשתנים חודש בחודשו. לכן לחצו על הכפתור – לעוד טיפים והמלצות וגלו מה עוד מתרחש בעיר בתאריכים שלכם בעיר!

אז מתי אתם מגיעים ?

רוצים להישאר בעניינים?

הרשמו לניולזטר שלנו ותהיו הראשונים לדעת
    טופס הזמנת הסעה משדה התעופה למלון

    כל השדות חובה ! למלא באנגלית      **לאחר האישור ישלח מייל אישור הזמנה ותשלום מקדמה לפי מס' האנשים