אוגוסט חגים ומועדים בברצלונה

אוגוסט - חגים ואירועים בברצלונה

Asunción de María – חג עליית מרים

תאריך: 15/8

חג עלייתה של מריה השמיימה במערב הלטיני, או חג תרדמתה מריה במזרח האורתודוכסי,
הוא חג המסמל את סיום מחזור חייה הארציים של אם האלוהים וזכייתה בחיי נצח לצד בנה. החג סוגר מחזור שמתחיל שוב ב 8 בספטמבר – חג לידתה של מריה, כי ככה זה בעולם הפאגני קודם מציינים את המוות שמביא ללידה מחדש.
בין שני החגים בדרך כלל נוהגים לזרוע חיטה כסמל לצמיחה מחדש.

החג הנחגג בקיץ ב 15 באוגוסט הוא מעיין תוספת לכל אותם פסטיבלים הנחגגים בקיץ, שמקורם כמובן פגאני. מקורותיו בחגיגות שייסד אוגוסטוס Feriae Augusti בשנת 18 לפנה"ס הוא תוסף לפסטיבלים הרומיים שנחוגו באותו החודש ונועד, מלבד הפן התעמולתי , לחבר בין חגי אוגוסט השונים כדי ליצור רצף ארוך של ימי שבתון ומנוחה שנקראו אוגוסטלי Augustali. גם כיום החג יוצר גשר וסוף שבוע ארוך בתוך החודש. בכל רחבי אירופה נערכים פסטיבלים ססגוניים, ירידים, מופעים, תהלוכות תחרויות, ריקודים ועוד ועוד.

בספרד הקאטולית, מציינים כמובן את החג, במדריד מהמאה ה 18 התווסף הפסטיבל לכבודה של הבתולה של היונה ממדריד La Virgen – de la Paloma de Madrid שמתחיל בתחילת אוגוסט ומגיעה לשיאו ב 15 באוגוסט, במדריד אף נבנתה קפלה עבורה ועבור אלפי הצליינים שמגיעים למקום, שם מוצגת התמונה של מריה פלומה שמעניקה הגנה ומרפא על פי האמונה.

אצלנו בברצלונה נערך פסטיבל מקסים (עליו פוסט בנפרד ביום שני) בשכונת גרסייה מאחר והיא הפטרונית של חלק מהשכונה שהיתה בעבר כפר עצמאי מהעיר ברצלונה.
החגיגות נפתחות ב 15 ויסתיימו שבוע לאחר מכן.

באיטליה חג עלייתה של מריה נקרא – Ferragosto גם האיטלקים ממש כמו הספרדים אוהבים לחבר את החגים עם הסופשבוע וככה ליצור מעיין "רצף" של ימי חופשה. באיטליה זהו חג הכי חשוב שנערך בקיץ ובו נערכים פסטיבלים רבים כמו:  הפלאיו של סיאנה, פלאיו די מארה, מדונה דל לה מדיה ועוד ועוד..

בגרמניה הפרוטסטנטית החג פחות מורגש פרט לריכוזים קאטולים כמו בבוואריה ובחבל הסאר, בפולין הקתולית הוא חג חשוב מאוד ונקרא "הנס על הויסטלה" – יום זיכרון לקרב ורשה, בין הבולשביקים לפולנים שהביא לעצמאותה של פולין ומנע את התפשטות הקומוניזם באירופה. טקסי זיכרון נערכים בבתי הקברות לזכר החיילים שנפלו בקרבות. אך המאורע החשוב ביותר הלילה בתחילת אוגוסט, הוא עלייה לרגל של צליינים לאיקונה של מדונה השחורה – יסנה גורה בצ'סטחובה שנחשבת למגינת העם הפולני.

גם בצרפת נחגג החג בשלל פסטיבלים שונים ובכנסיות נערכים טקסים מיוחדים, אך עלייה לרגל ללורד בגבול ספרד – צרפת הוא החשוב מכולם, המקום הפך להיות חשוב אחרי מקרה שהתרחש בפברואר 1858 בו ילדה מהכפר ראתה חיזיון התגלות של הבתולה ומאז נחשב המקום קדוש, ישנם לא מעט סיפורים על הסגולות המים במקום. כך שבכל שנה ב 15 באוגוסט עולים מיליוני אנשים לבתולה של לורד.

ברומניה האורתודוכסית שאימצה כאמור את הלוח היוליאני המתוקן מציינים גם את יום הצי הרומני מאחר והיא הקדושה המגינה של המלחים ברומניה החג מציין את המעבר בין הקיץ לסתיו מזה דורות.

אם הגעתם עד פה אתם בוודאי שואלים את עצמכם מדוע כל החגיגות?! למה הם חוגגים את הסתלקותה של אם האלוהים מן העולם? אז זהו שעבורם זהו יום שמח המסמל את איחוד האם עם בנה ולא יום אבל.

ומה בירושלים? מה עם הארצות האורתודוקסיות?
אז לפני הכל חשוב שתדעו האורתודוכסים מתחלקים לשניים אלו ששמרו על הלוח הליטורגי המתבסס על לוח השנה היוליאני (רוסיה, סרביה, ירושלים, גאורגיה ואוקרניה ולכן חג עלייתה של מריה נחגג ב 28 באוגוסט ואלו המתבססים על לוח הליטורגי שמתבסס על לוח השנה היוליאני המתוקן (רומניה, פולין, יוון, אלכסנדריה,  קפריסין, קונסטנטינופול ובולגריה) החופף לגרגוריאני שעל פיו כולנו מסתמכים היום.

ירושלים נמנית עם הקבוצה הראשונה, ב 28 באוגוסט, בירושלים נערכות תהלוכות של נשים בעיקר הצועדות מכנסיית הקבר ועד לכנסיית קבר מרים בעמק יהושפט שם מאמינים הונחה גופתה של מריה ע"י בנה וזכתה לחיי נצח, במקום ישנה כנסייה שנבנתה ע"י המלכה הצלבנית – מליסנדה, בשונה  זוהי תהלוכה שהיא מעיין "לוויה" האיקונה מלווה נרות פרחים.

זהו יום חג ציבורי בכל ספרד.
ביום זה נפגשות משפחות לאכול יחד.
החנויות סגורות, אך מוזיאונים ואטרקציות פתוחים.

גרסייה הכי אותנטית שיש.

Fiesta Mayor de gracia – החגיגות של גרסייה

תאריך: 15-21/8

"קטלוניה היא לא ספרד וגרסייה היא לא ברצלונה".
אני חושבת שהמשפט הזה מסכם את הכל.
זוהי שכונה אנרכיסטית במהותה אשר משמרת את המסורת הקטאלנית באדיקות יוצאת דופן (השפה, המנהגים, המגדלים האנושיים וכל השאר).
חשוב לציין שלכל שכונה בעיר ברצלונה  יש את ה"fiesta mayor", פסטיבל שכונתי, אך הפסטיבל של גרסיה הוא ללא שום ספק הכי צבעוני שיש, הכי גדול שיש והכי מפורסם שיש.

הוא מתקיים כבר יותר מ-200 שנה, כאשר המטרה העיקרית היא לחזק את הקשר של תושבי השכונה לשכונה, דרך פעילויות מגוונות (יותר מ-300), הכנת קישוטים לרחוב. בכל שנה מתאספים להם  תושבי השכונה ומכינים  במו ידיהם את המייצגים הגרנדיוזים שיקשטו את הרחוב שלהם לחגיגות. המטרה היא כמובן לנצח בתחרות הרחוב הכי יפה. ככה שבשבוע זה השכונה היאפית יש לומר אשר כיכרותיה מעידות על אופייה המיוחד, מכוסה כולה במייצגים מרהיבים.

כמו כל פסטיבל בספרד, גם זה של גרסייה התחיל עבור התושבים ,אך היום הפסטיבל של גרסייה מושך אליו יותר ממיליון וחצי מבקרים. כן כן מה שאתם שומעים, לכן אני ממליצה לכם אם אתם יכולים לא להגיע בימים הראשונים של הפסטיבל.

אך שכונת גרסייה כפי שציינתי היא שכונה אנרכיסטית וחוץ מאלפי ברים, חנויות מקסימות ולא מעט כיכרות יש גם לא מעט כתובות גרפיטי מחאתיות למדי על קירות השכונה כמו הכיתוב  A.T.A.B שאומר כל  התיירים הם ממזרים. (על משקל .A.C.A.B כל השוטרים הם ממזרים, כיתוב גרפיטי ידוע).

אז לסיכום חברים, זה ה מ ק  ו ם לחוות את העיר ברצלונה.
שימו לב: נכון להיום עוד לא פורסם לו"ז אוגוסט 2024. 

אז מתי אתם מגיעים ?

רוצים להישאר בעניינים?

הרשמו לניולזטר שלנו ותהיו הראשונים לדעת
    טופס הזמנת הסעה משדה התעופה למלון

    כל השדות חובה ! למלא באנגלית      **לאחר האישור ישלח מייל אישור הזמנה ותשלום מקדמה לפי מס' האנשים