ספטמבר חגים ומועדים בברצלונה

ספטמבר - חגים ואירועים בברצלונה

La Diada

תאריך: 11/9

"לה דיאדה" יום חג ציבורי בכל קטלוניה. העיר מתמלאה בעשרות אלפים, בשנים האחרונות מגיעים כמה מיליונים, על מנת להפגין למען היפרדותה של קטאלוניה מספרד והפיכתה לרפובליקה.

למה דווקא ב-11 בספטמבר? כי ב-11 בספטמבר 1714 מסתיים המצור על העיר ברצלונה ומלחמת הירושה הספרדית. הקטאלנים במלחמה הזו תמכו בצד האוסטרי ולכן  הם שילמו ביוקר – העיר ברצלונה נופלת לידי הבורבונים בראשותו של פליפה ה-5.
ניצחון זה הביא לביטול כל הזכויות והרשויות הקאטלניות והשפה הקאטלנית כשפה רשמית (זו הסיבה שאומרים לא פעם שפרנקו הוא ממשיך דרכו של פליפה ה-5) וכך מאבדת קטאלוניה את עצמאותה והופכת לגרורה כבושה של ספרד.

יום זה הוכרז כיום חג לאומי בקטאלוניה ע"י הפרלמנט ב-1980 רק לאחר מותו של הדיקטטור פרנקו ולאחר שיקום המוסדות. הווצרות הבדלנות  הקאטלנית החלה במאה ה-18, אחרי שקאטלוניה נדחקת לפינה מבחינה פוליטית, לכן פונה לפיתוח כלכלי (פרקטים כבר אמרתי,נכון?) וכאן כאן חברים נולדת קטלוניה העשירה והבדלנית.
בעקבות האירועים הפוליטיים האחרונים ומשאל העם הלא חוקי שנערך פה ב-1 באוקטובר 2017, אירועי ה-11 בספטמבר זו הזדמנות מצויינת להביא לתודעה העולמית את הקונפליקט הקאטלני-ספרדי וכמובן להפגין נגד הממשל המרכזי במדריד והדיכוי שלו על פיהם.

אלפי אוטובוסים מציפים את העיר ומביאים לכאן כל שנה את המפגינים, אשר יאחזו בדגל קאטלוניה ביד אחת וכוס בירה ביד שנייה (גם מחאה צריכה להיעשות ברוח טובה).
מבנים  מיוחדים נפתחים לציבור, כמו הפרלמנט הקאטלני ובניין נשיא קאטלוניה בפלזה סנט ג'אומה.

חג בברצלונה? ! תמיד הם יצאו "לטייל".

La Merce – חגיגות המרסה

תאריך:  24/9

"לה מרסה", בתולת הרחמים והחסד, אפשר לקרוא לה מרסלה או מרסדס, היא הקדושה המגנה של העיר ברצלונה. בסוף השבוע של ה-24 לספטמבר בעיר ברצלונה נערכות חגיגות לכבוד בתולת החסד ורחמים של העיר ונראה כאילו כל העיר משתתפת בחגיגות.
אז לפני החגיגות, בואו נבין מי זו מרסדס. לא, זו לא מכונית היוקרה הגרמנית, אלה מרסדס שלנו הים תיכונית, הפטרונית של העיר.

אם אתם עוקבים אחרינו אתם בטח יודעים שיש פה עוד סיפור אגדה ואכן לא טעיתם.
אז האגדה מספרת שבשנת 1218 התגלתה הבתולה לכומר בשם Nolasco ולא רק לו, אלא גם התגלתה למלך הידוע חיימה ה-1 וקראה להם להקים מסדר לכבודה, על מנת להילחם בשודדי הים הברברים.

במאות ה-12 וה-13 קאטלוניה בשיא שלה "תור הזהב" היא שולטת על דרכי מסחר ומתעשרת מגביית מיסי מעבר ונמל, לכן נתקלו באופן טבעי בשודדי ים שחמדו את הסחורות שהובילו אוניות הצי הסוחר. בשובם מן המסע היו נערכים בעיר תהלוכות בהן היו מודים המקומיים לבתולתם על העובדה שהחזירה את יקיריהם הביתה שלמים ובריאים וזה בעצם המקור לחגיגות שנערכות היום.

זהו האירוע החשוב ביותר בלוח החגים של ברצלונה  ושל חבל קאטלוניה (זוכרים, יש לנו 3 סוגים של חגים), החגיגות מתחילות במיסה גדולה בשבת בבוקר ברחבה של כנסיית הבתולה הנמצאת בסמוך לנמל, לאחר מכן יוצאים "הענקים" של העיר רק שהפעם הם עושים תהלוכה כאשר רבבות מלווים אותם. את הענקים מלוות חיות מיתולוגיות כמו דרקונים יורקי אש.

אחת התחנות בתהלוכה היא כיכר העירייה שם יפגשו  ב-CASTELLERAS, המגדלים האנושיים. בניית מגדלי אדם הינה מסורת עתיקה בקטאלוניה שקיימת יותר מ-200 שנה ומקורה בכפרים של קטאלוניה, הם אלו אשר יכריזו רישמית על פתיחת החגיגות בכיכר העירייה.
אך לא תמיד היה כך… בתקופת הדיקטטורה החגיגות צומצמו למיסה ותהלוכה צנועה.
היום  לצד החגיגות הדתיות עורכת העירייה שלל פעיליות תרבות ובידור לכל הגילאים והעיר מוצפת באנשים שמגיעים אליה מכל רחבי המדינה ומחוצה לה. אל תחששו זה עושה את זה  להרבה יותר כיף הרי גם ככה אחרי כמה דרינקים כולם מדברים אותה שפה.

בכל העיר יש הופעות של אמנים מוכרים, נערכות הופעות של בתי ספר למשחק, הרכבי ג'אז ורוק, שמי החוף בוערים מזיקוקים ואזור הנמל מלא בדוכנים אשר מוכרים יין ונקניקים מהאזורים הכפריים, ונראה שכולם בברים או שותים ואוכלים או אוכלים ושותים, כאילו מנסים להשלים אינפורמציה, שיחות ברומו של עולם  ממש והכל זה בסה"כ תירוץ לכוסות הבירה שרק מתחלפות, באמת קצת יבש לנו בגרון, לא? אז יאללה, לחיים! סלוט! צ'ירס! לסיכום, ברצלונה תמיד "שווה" ביקור, אך ביום הולדת של מרצ'י הכי שווה לבוא.

ממליצים לכם להיכנס לקבוצת הווטסאפ שלנו למידע בזמן אמת.

אז מתי אתם מגיעים ?

רוצים להישאר בעניינים?

הרשמו לניולזטר שלנו ותהיו הראשונים לדעת
    טופס הזמנת הסעה משדה התעופה למלון

    כל השדות חובה ! למלא באנגלית      **לאחר האישור ישלח מייל אישור הזמנה ותשלום מקדמה לפי מס' האנשים